Program a aktivity
1. Privítanie a poďakovanie
Úvod patrí otvoreniu celej akcie. Je na Vás a na prítomných, či bude viac slávnostné alebo srandovné, či moderovanie zveríte skúsenému profíkovi, šašovi, pani učiteľke (prípadne sa všetko stretne v jednej osobe). Čo sa ale oplatí, poďakovať sa za účasť a za pomoc pri organizácii (nikto nevie, koľko prítomní vydržia byť prítomní, tak to nenechávajte na koniec a ak chcete, aby na Váš karneval pekne spomínalo čo najviac ľudí, doprajte chvíľku slávy aj iným :-))
2. Predstavovanie masiek
Mnohí rodičia a deti si dali skutočne námahu s vymýšľaním, vyrábaním či zháňaním masiek, túto snahu treba oceniť! Najjednoduchšie tak, že všetky masky utvoria jeden (prípadne viac kruhov) a moderátor volá jednotlivé masky (alebo celé skupiny) pokloniť sa. Napr. Teraz prídu všetky princezné, všetci bojovníci, všetci upíri, všetky zvieratká, chrobáčikovia…Len na nikoho nezabudnúť a každého predstaviť! Je fajn aj v priebehu akcie občas dať priestor maskám sa predstaviť – a premyslieť si dopredu otázky, na ktoré dieťa nebude odpovedať len áno – nie 🙂
3. Had
V rytme Mašinky alebo inej ľúbeznej melódie vytvoríme hada a otvoríme tanečnú zábavu.
4. Hudba, tanec, voľná zábava
Oplatí sa dať si námahu s výberom hudby, aby bola naozaj chytľavá (a myslieť na vkus detí) a dopredu sa dohodnúť s DJ.
5. Súťaže
Nech bude hudba akokoľvek vynikajúca, od karnevalu majú predsa len všetci väčšie očakávania. A to, s akými zážitkami budú juniori odchádzať, závisí od toho, nakoľko sa Vám podarí vtiahnuť ich do súťaží a súťaže okomentovať. Komentáre budú vždy ťažká improvizácia, ale s pár tipmi na súťaže môžeme pomôcť.
Rada naviac – ak máte príliš početnú skupinu alebo vekovo rôznorodú, máte dve možnosti:
– skúste ich Vy rozdeliť na (aspoň opticky) rovnocenné družstvá, určite kapitána, ktorý bude mať svoju skupinu na starosti
– alebo dajte súťaže, kde sa budú jednotlivci veľmi rýchlo striedať a ktoré sa dajú prispôsobiť veku súťažiacich
Takže aký program?
Tance s rekvizitami
Poletujúci balón
Aby ste pritiahli na parket čo najviac detí, môžete skúsiť zakomponovať do tanca aj odpinkávanie balóna. Je na Vás, či si ho budete len tak pohadzovať alebo dáte súťaž, že ak balón spadne, tak ten, čo bol najbližšie, vypadáva.
Srdiečkový tanec
Deti si z klobúka ťahajú farebné srdiečka (dbáme, aby si nepreberali) – rovnaké farby vytvoria dvojice a tancujú spolu opretí čelami, ktorými držia svoje srdiečka.
Putujúci klobúk
Rekvizitou je pokrývka hlavy – klobúk, čiapka, parochňa… Tancuje sa v kruhu a ten, komu spadne, alebo u koho sa stretnú dve naraz, vypadáva. Nikto z tancujúcich nesmie vystúpiť z kruhu.
Stoličkový tanec
Obligátna súťaž, stále má svoje miesto na podobných akciách. Do stredu dáme stoličky, o 1 menej ako počet súťažiacich, keď sa zastaví hudba, všetci si rýchlo posadajú. Komu sa stolička neušla, vypadáva. Alternatíva – namiesto stoličiek sa po miestnosti rozložia kruhy.
Čo najviac balónikov
Súťažia jednotlivci. Úlohou je počas hudby pozbierať čo najviac balónikov u držať ich na sebe (nesmú ich držať za šnúrku či za uzáver! Ale smú si ich dať napr. pod tričko)
Štafetové súťaže
Balónikový had
Vytvoria sa družstvá, optimálne po 7 detí, zaradia sa za sebou a medzi seba si strčia balón. Úlohou každej skupiny počas pesničky je obísť určený bod čo najviackrát. Ak balón spadne, treba sa vrátiť na štart. Vyhráva skupina, ktorá spravila najviac kolečiek.
Hod na cieľ
ak je na to vhodný priestor – deti hádžu loptičkou na označený terč – do vedra alebo do plachty s otvorom (vhodné patrične dekorovať – napr. ako dračie papule).
Hokej
Štafeta s hokejkami – súťaží sa v družstvách – komu sa podarí obísť s hokejkou a loptičkou prekážkovú dráhu ako prvému.
Prekážková dráha
Preliezať, podliezať, preskákať, prehopsať čokoľvek, čo naaranžujete – najlepšie v družstvách.
Tvorivé súťaže
Módna súťaž s prehliadkou
Súťažia družstvá alebo dvojice (vítané sú dvojice rodič a dieťa). Zvolia si dobrovoľníka – ktorý nemá masku (najlepšie dospeláka), posadia ho na stoličku. Na znamenie vyrazia k bedni s rekvizitami a do nich dotyčného obliekajú a navliekajú. Úspech tejto súťaže závisí práve od doplnkov, ktoré módni tvorcovia môžu uplatniť – napr. farebné parochne, potápačské/lyžiarske/dizajnové okuliare, plutvy, gumené rukavice, veľké kroksy, kvietky, pršiplášte… Na záver si deti svoju masku pomenujú a predstavia.
Múmia
Družstvá obaľujú vybraného dobrovoľníka toaletným papierom, kým prestane hrať hudba.
Karikatúry
Každý hráč má dlhý arch papiera. Kreslia sa postavy. Najprv všetci namaľujú hlavu, obrázok zahnú dospodu a odovzdajú hráčovi po pravej ruke. Tak sa postupuje pri každej časti tela – kreslí sa krk, telo, nohy, topánky a nakoniec svoje meno. Potom sa obrázok rozbalí a pokračuje sa ďalej v úprave karikatúr. Nakoniec sa usporiada výstava.
Sochy
Súťažia družstvá. Jeden je sochár a ostatní sochy. Sochár si vyžrebuje tému, ktorú sa potom s družstvom snaží zobraziť v časovom limite. (napr. Rozprávku – Perníková chalúpka, Šípková Ruženka, Červená čiapočka…) Nakoniec prítomní hádajú, čo sochy vyjadrujú.
Dones čo najviac vecí
Vytvoria sa dvojice a dostanú pokyn – v časovom limite doniesť čo najviac vecí napr. Na S alebo na K alebo…
Vyhodnotenie súťaží a odmena!!!
Odmenu by mal dostať každý súťažiaci, aspoň symbolickú, preto treba zabezpečiť dostatok cien – je potrebné si to organizačne premyslieť – či budú deti dostávať odmenu po každej súťaži, po každom súťažnom bloku alebo až na konci. Môžete napr. na začiatku vyhlásiť súťaž o superhrdinu karnevalu a tomu, čo nazbiera najväčší počet bodov, udeliť v závere diplom.
TOMBOLA
Nemala by chýbať na žiadnom karnevale. Je ale dosť otravné venovať hodinu žrebovaniu lístkov, navyše deti, ktoré nič nevyhrajú, odchádzajú sklamané. Preto je lepšie žrebovanie rozdeliť do blokov a rozdávať ceny priebežne.
PRAJEME HOJNÚ ÚČASŤ A VEĽA ZÁBAVY!!!